Domácí vs. komerční prací prostředky
Během posledních zhruba deseti let získaly domácí prací prostředky na mimořádné popularitě a je k tomu dobrý důvod. Jejich výroba je velmi levná a nenáročná a dodá vám pocit, že děláte pro své děti něco dobrého. Domácí prací prostředky ale bohužel nejsou při odstraňování skvrn a praní oblečení vždy tím nejlepším řešením. Popravdě jsou mnohdy přímo nevhodné.
Rozdíly mezi domácími a komerčními odstraňovači skvrn
Domácí prací prostředky obvykle obsahují tři složky:
- Mýdlo, jako například mýdlo kastilské, domácí nebo Ivory.
- Změkčovače vody, jako například sodu na praní, borax nebo jedlou sodu.
- Činidlo, jako například OxiClean.
Typický domácí prací prostředek a odstraňovač skvrn typu „udělej si sám“ se zhruba ze dvou třetin skládá ze změkčovačů vody, které toho čistí opravdu jen pramálo, a zhruba z jedné třetiny z mýdla. Proč to zmiňujeme? Na rozdíl od komerčních pracích prostředků neobsahují podomácku vyrobené varianty syntetické tenzidy, enzymy, polymery nebo bělicí katalyzátory. Syntetické tenzidy mají například molekulární strukturu, která je navržena tak, aby snižovala povrchové napětí vody, a navíc jsou rozpustné ve vodě a tucích. To znamená, že mají schopnost se přichytit ke špíně a uvolnit ji do vody, kde je následně odplavena během máchacího cyklu.
To bohužel mýdlo, které je mnohem méně účinné než neiontové a aniontové tenzidy, nedokáže. Proto nejsou domácí prací prostředky schopny povrch důkladně vyčistit, pokud není hladký a neporézní, což rozhodně neplatí o tkaninách. Pro důkladné vyčištění tkaniny je třeba značného tření, podobně jako na staré valše. Dnešní moderní pračky nejsou schopny toto tření prádlu zajistit, protože to díky komerčním pracím prostředkům a odstraňovačům skvrn jednoduše není zapotřebí. Výsledkem jsou zbytky mýdla, které se společně s bakteriemi a špínou usazují na prádle.
Chtít prací prostředek bez chemických přísad je sice logické, někdy se však bez chemikálií zkrátka neobejdeme. Bez té trochy vědy a chemie by chemické reakce, které důkladně čistí naše prádlo a zbavují ho ošklivých skvrn, byly nemyslitelné. To v kuchyňském dřezu jen tak nenapodobíte.
Často kladené otázky: Domácí vs. komerční odstraňovače skvrn
Ptáte se sami sebe, co byste měli vědět o odstraňování skvrn z oblečení?
- Mám do pračky přidat bělidlo?
Bělidlo dokáže sice oblečení osvěžit a skrýt skvrny, může ho však také poškodit. Pokud bělidlo použijete na barevné oblečení, může být dokonce samo příčinou vzniku skvrn. Některé tkaniny, jako například bavlna, reagují na bělidlo negativně, což může mít za následek poškození vláken.
- Jaký prací prostředek mám použít na barevné oblečení?
Pokud jde o barevné oblečení, jsou nejlepšími pracími prostředky Persil Color nebo Persil Color Gel. Perwoll je vhodný pro bílé i barevné oblečení, je však speciálně navržený pro jemné tkaniny, které vyžadují ruční praní.
- Jak jsou na tom přírodní odstraňovače skvrn?
Existuje řada přírodních prostředků, které nám den co den pomáhají s odstraňováním skvrn. Zatímco některé fungují, jiné napáchají více škod než užitku – jednoduše proto, že existují vyspělejší metody. Například sůl byla vyzdvihována jako vynikající přírodní prostředek na odstraňování skvrn od krve. Bubny moderních praček však bohužel při kontaktu s ní rychle korodují. Také ocet může poškodit vaši pračku. Tato kyselina je známá tím, že postupem času rozežírá plastové a gumové díly.
Hledáte pro své oblečení účinný odstraňovač skvrn? Spolehněte se na Persil – vaše bílá bude jasnější, vaše barvy budou zářivější a skvrny budou téměř bez šance.